Below is the Hungarian version of Part 4. For the English version, please click here.
Suhaili ágyúja pontosan délben dördült el (2018 július 1) és Puffin a rajtvonal Északi oldalán, a GGR mezőny első negyedében szelte át a rajtvonalat. Az év- és napszakhoz igazodó kánikula ellenére is nagy létszámú szurkoló jött ki a rajthoz a rendfenntartó motorosoknak sok tennivalót okozva.
Az érdeklődők búcsúztató buzdítása nyilván mindnyájunknak jól esett, a motorosok hullámait, illetve a vitorlások szél árnyékolását azonban szívesen nélkülöztük volna a gyenge Délies fuvallatban.
Az elmúlt 2 hét hajszájától teljesen kimerülten integetve, búcsú puszit dobva köszöntem el a kísérő motorosok egyikében ülő feleségemtől, fáradt fásultságomban nem is érzékelve a legközelebbi viszontlátás kétségeit.
Pár óra után a GGR mezőny magára maradt és viszonylag gyorsan szét nyílt. Legfeltűnőbb Philippe kilövése volt, a többi Rustlert is maga mögött hagyva, hamarosan eltűnt a horizontról.
A hírhedt Vizcaya öböl a nyár derekához illő békés arcát mutatta, többnyire széltelen, olaj sima víztükörrel…
Célom a Portugál Passzátok mielőbbi elérése volt, amely az Ibériai félsziget sajátos EK-ENY-i szele április és október között, de ahhoz előbb a Fekete-tenger méretű Vizcaya öbölből kellett kikeveredni.
A gyorsabb és könnyebb hajók, a francia versenyzők esetében a helyismeret (szelek, áramlások) előnye hamar megmutatkozott és Puffin a másik Tradewind társaságában (Sagarmatha , Kevin hajója) hátra maradt.
Eleinte őrültem a lassú, eseménytelen menetnek abban bízva, hogy ez alkalmat ad arra, hogy végre kialudjam magam és kipihenten megtanuljam az eddig meg kipróbálatlan kommunikációs eszközök kezelését.
Sajnos ez csalfa reménynek bizonyult, mert a Windpilot szélkormány további megbízhatatlansága folyamatos kézi kormányzásra kényszerített. Nemhogy alvásra, de navigálásra, rádiózásra, sőt gyakran evésre is alig jutott idő.
A barométer és a hőmérő felső, a Puffin sebességének alsó értékei az állandó kézi kormányzással párosulva egyre jobban nyomasztottak. A mezőnyből egyedülállóan (utólag már biztosan tudom) magamra maradtam, teljesen elszigetelten a külvilágtól.
A szélkormány felülvizsgálata eleinte eszembe sem jutott, hiszen azt, Péter- a Windpilot tervezője és gyártója- a rajt előtt csak néhány nappal szervizelte. Később kimerültségem okán nem gondoltam arra, hogy ő is hibázhatott.
Julius 7.-én végre kiaraszolva a Vizcaya- öbölből, olyan lavórba kerültünk, hogy a tengeri vitorlás korszakomban először, minden vitorlát leengedve néhány órás alvásba menekültem.
A tartósan magas légnyomás gyenge 6-10 csomós E-ENY-i szelével lassan araszoltam Délnek- a portugál parttal párhuzamosan -részben bizakodva a várható Portugál Passzátban, részben keresve a világítótornyok útbaigazítását. A nappali gyakran borult égbolt ugyanis nehezítette a csillagaszati navigációt.
A partközeli lopakodás azonban csaknem zátonyra futtatott a Burlings-eknél. Ez a Lisszabontól Északra, a parttól 10-12 km távolságra lévő lakatlan szigetcsoport korábban aktív hajó temető volt, amelyen most, magam is korszerűtlen navigációs eszközökkel felszerelten, egyáltalán nem csodálkozom.
A legnagyobb szigeten- Berlenga Grande- éjszaka ugyan jól látható világítótorony van, de körülötte elszórt kivilágítatlan apró szigetecskék-sziklák jelentősen meggyorsították a pulzusomat.
Utoljára 1996-ban Portoból Lisszabon felé vitorláztam erre, de akkor tucatnyi legénységgel, korszerű GPS-szel és részletes térképekkel a Hungária 1100 fedélzetén. A Hong Kong Challenge-ben versenyeztünk akkor és a szakasz pikantériája az volt, hogy a helyi, portugál verseny hajó futott zátonyra, igaz nem itt, hanem kissé Délebbre a Lisszaboni öböl bejáratánál.
Nos, ezúttal egyedül, GPS és részletes térkép nélkül okosabb lett volna, ha távolabb maradok a parttól, de szerencsémre már pirkadt mire a kivilágítatlan szigetecskék/sziklak közelébe értem.
Gibraltár szélessége körül már kifújtabb , többnyire Északias volt a szél és, hogy a hátszeles menetet az állandóan rakoncátlankodó szélkormány számára könnyebbé tegyem, bevetettem – a rajt előtti utolsó pillanatban kapott titkos fegyveremet- az Elvstrom Blue Water Runner-t.
A GGR versenykiírása engedélyezte a betekerhető orrvitorla csörlőket, márpedig a Blue Water Runner két egymáshoz illesztett orrvitorla volt, középen betekerhetően, így könnyen kezelhető hátszél vitorlaként használható. Mivel a hagyományos spinnakerhez nem engedélyezték (szerintem felelőtlenül) sock (zokni) használatát, (enélkül a spi szóló kezelését veszélyesnek ítéltem), ezért már a felkészülés kezdetén gondoltam azonos méretű orrvitorlák „wing to wing” használatára a passzát szelekben.
Első Földkerülésem alkalmával, ahol szintén csak szél kormányom volt, nagyon bevált a dupla orrmerevítőkre húzott két, azonos méretű orrvitorla, mindegyik spinnaker rúddal kitámasztva (nagyvitorla nélkül) egyensúlyban tartva a hajót, nagyban könnyítette a szélkormány munkáját.
A Puffinnak azonban csak a stay sail orrmerevítője volt dupla, igy New Yorkból Southamptonba érve kapora jött a helyi Elvstrom vitorla készítő szponzor ajánlata az Elvstrom Blue Water Runner-re. Ő is, hozzám hasonlóan orrvitorlának és nem spinnakernek minősítette ezt a vitorlát, ezért a Puffin rudazatát felmérve és, hogy az Elvstrom könnyű, high tech vitorla betekerője ne legyen ellentmondásban verseny kiírással, azt hagyományos és nehéz rozsdamentes anyagokból rendelte meg.
A dupla, középen betekerhető orrvitorla azonban csak a versenyrajt előtti napon érkezett meg Sable d’Olonneba, igy még a felhúzására sem kerülhetett sor.
Mondani se kell, hogy izgalommal vártam a pillanatot, hogy az Elvstrom vitorlát kibontsam, hiszen ettől reméltem, hogy a Puffin nagy vitorláját lehúzva, a dupla, szimmetrikus orrvitorlák egyensúlyának köszönhetően végre megszabadulhatok az állandó kézi kormányzástól.
Nos, a vitorla debütálása kitűnően sikerült, végre magára hagyhattam a szélkormány, de boldogságom tiszavirág életűnek bizonyult.
Az erősödő szélben, amikor csökkenteni akartam a vitorla felületet, a roller (betekerő) felső forgószeme, a Blue Runner felső sarkával együtt- pontatlan méretezésnek köszönhetően- elakadt a betekert Genuaban. Puffin kis híján saját vitorlájába rohant, de izgalmas és kimerítő birkózás árán sikerült azt a fedélzetre cibálni.
A versenyrendezőség – az esedékes heti beszámolómból a storyt megismerve a Blue Runner további használatát azonnal megtiltotta, mondanom se kell teljesen feleslegesen.
Julius 14.-én (2 héttel a rajt után) pillantottam meg Lanzarote szigetet jólesően konfirmálva számításaimat. A folyamatos kézi kormányzás azonban annyira kimerített, hogy éjjel a sziget ENY-i sarkához érve „heave to”-ba (irányított sodródás) tettem Puffint, magamat pedig fekhelyemre, hogy egy kicsit szundítsak.
Julius 15.-én délelőtt értem a GGR első ellenőrzési pontját, ahol persze fásult fáradságom ellenére is örömmel üdvözöltem Don-ékat és kívánságuk szerint pózoltam kameráiknak.
Búcsúnkat számukra a RIB- jükbe (gumi motorcsónak) dobott dög nehéz Blue Runner-rel , míg magamnak a Hobarti viszontlátás kétségeivel nehezítettem meg.
A szél viszont 25 csomósra erősödött és úgy tűnt, hogy örökre a kormányhoz ragaszt, miközben Fuerteventura Keleti partjai mellett száguldoztam.
Lanzarotte checkpoint (Photo: Christophe FAVREAU)Másnap megdöbbenve vettem észre, hogy a szélkormány alsó kormány tengelye mind lejjebb csúszik, kifelé a pendulum cső hüvelyéből, mialatt az EK-i passzát 35 csomósra erősödött ehhez illeszkedő hullámzással nehezítve az eddig sem zavartalan haladásomat.
19 nappal a rajt után, a szinte folyamatos kézi kormányzásnak köszönhető kimerültség, a rendszertelen táplálkozás, a folyamatos kialvatlanság, és a rádió kapcsolat teljes hiánya megtette a hatását és pszichésen bedobtam a törölközőt. A verseny szabályoknak megfelelően a verseny rendezőségen keresztül megrendeletem a Monitort, az új szélkormányt, tudomásul véve, hogy ezzel a Chichester osztályba (egy megállós) kerülök.
Helyzetemet a Gondviselő is válságosnak ítélhette, mert végre sikerült kapcsolatba kerülöm Németh Tibivel, aki nemcsak a magyar rádióamatőr engedélyemet segített meghosszabbítani, de vállalta, hogy folyamatos kapcsolatot tart majd velem a verseny során. Sajnos a rajt előtti hektikus időszak alatt nem tudtunk összejönni, most viszont a francia rádióamatőröknek köszönhetően Tibi a nyomomra bukkant.
Időben jött az anyanyelvi biztatás, és persze, hogy végre valakinek elpanaszolhattam bajaimat. A teljes rádió kapcsolat hiányában eddig időjárás jelentés, s mi több a pontos idő ismerete nélkül hajóztam, s most meglepve tapasztaltam, hogy Wempe kronométerem már 37 másodperc késésben volt. A Zöld-foki szigetek felé hajózva, és ott az új szélkormány átvételére alkalmas kikötőt keresve ez jól időzített segítség volt.
Julius 23.-án hajnali 3-kor – minden tartalék energiámat felemésztő cirkálás után -dobtam horgonyt Ilha de Sao Vincente sziget ENY-i sarkában fekvő védett öbölben, a Mindelo Marina előtti horgonyzóhelyen.
A Monitor szélkormány átvételi helyeként megjelölt Marina kb. 500 méterre volt előttem, de én most semmi másra csak alvásra vágytam….